От 1 до 8 април в „Гранд Хотел Пловдив“ се проведоха Държавните индивидуални първенства за юноши и девойки от 12 до 20 години по класически шахмат, ускорен шахмат и блиц.

В първенствата по класически шахмат участие взеха общо 197 шахматисти от 40 шахматни клуба от цялата страна. В турнирите по ускорен шахмат участниците бяха 182, а тези по блиц – общо 134 състезатели.

При 12 годишните момчета убедителна победа постигна Александър Ташев („Ан пасан“ София) с 8,5 т. от 9 партии, като бе единственият участник в тази група, завършил без загуба. Той дублира титлата и в първенството по рапид. Александър е възпитаник на треньора Андон Стефанов, баща на световната ни шампионка Антоанета Стефанова. Сребърният медал спечели Есат Рамаданов („Асеновец 2006“ Асеновград) със 7,5 т. Бронзов медалист е перничанинът Константин Георгиев („Ивис плюс“ София) със 7 т. В рапида Константин Георгиев спечели сребърен медал, а при блица е трети. Бронзов медал в рапида завоюва Атанас Кулев („Чесбомб“ Пловдив). Златен медал при блица спечели Деян-Самуил Костов („Левски“ София), следван от Симеон Тодев („Пловдив“).

При 12 годишните момичета и в трите първенства тройна абсолютна шампионка стана софиянката Петя Караиванова („Асеновец 2006“). В началото на турнира по класически шахмат Петя допусна загуба по цайтнот, но се разгърна и с 8 победи оглави класирането. Основна заслуга за успехите на Петя има нейната майка Боряна Строкова, която не жали време и усилия, посветени на шахматното израстване на Петя. Сребърна медалистка при класическия шах стана Диляна Иванова („Пристис“ Русе). Нейни треньори са мс Ростислав Раев и мм Петко Атанасов, треньор на световния ни шампион Веселин Топалов. Диляна е медалистка от световно първенство при 8-годишните и с подкрепата на семейството си от нея очакваме да затвърждава позициите си в световния елит. С бронзов медал от това първенство е Виктория Стрендева („Виктори“ Благоевград). Нора Рашева ("Плевен XXI") спечели сребърен медал в рапида, а трета е Боряна Аршинкова (НСА). В първенството по блиц втора е Виктория Стрендева, а трета – Ирина Петкова ("Пловдив)

При 14 годишните момчета със 100% резултат (9 от 9) шампион стана казанлъчанинът Цветан Стоянов („Чесбомб“). След като няколко години поред Цветан печелеше титли и медали като състезател на ШК „Бургас 64“ той вече е под ръководството на гм Александър Делчев в „Чесбомб“ и ще търси нови международни успехи. Втори в тази група е Иван Караджов („Пловдив“), а трети – Валентин Митев („Ан пасан). Митев стана шампион при рапида, следван от шампионката при девойките Елиф Мехмед (Ан пасан) и Ефим Кан („Бургас 64“). В блица шампион стана Явор Николов („Хармония“ Шабла), следван от Надя Тончева („Левски“) и Никола Лазаров („Енергия 21“ Добрич).

При 14 годишните момичета титлата спечели Елиф Мехмед с 5,5 т. от 6 кръга. В „Ан пасан“ Елиф тренира под ръководството на гм Петър Дренчев, а в основата на нейните успехи е нейният баща, който отделя време и средства за участия в състезания. Сребърна медалистка стана Надя Тончева, а бронзов медал спечели Ева Русева („Спартак Плевен 21“). Ева спечели златния медал при рапида, а шампионка по блиц стана Патрицие Нейманова („М. Тал“ Червен бряг).

При 16 годишните юноши Матей Петков (Славия) макар че стартира със загуба, показа характер и с победи над основните си конкуренти спечели титлата. Матей е един от големите ни таланти, победата му в този шампионат идва след като неотдавна почина неговия баща. В рапида и блица Матей спечели сребърни медали. Втори при класическия шах, шампион при рапида и трети при блица е Стоян О. Стоянов („Асеновец 2006). Бронзов медалист в класическия шах стана Ярослав Докузов („Чесбомб“), а при рапида трети е Иван Кочиев („Чесбомб“). Титлата при блица спечели шампионката ни при жените за 2017 г. Нургюл Салимова (Бургас 64“).

При 16 годишните девойки убедително със 100% резултат (6 от 6) шампионка е Нургюл Салимова. Световната ни шампионка при 12-годишните и държавна шампионка за жени доказа отново класата си. Нейното израстване се дължи на труда на гм Никола Спиридонов и мс Живко Жеков. Втора е Мария Петрова („Ивис плюс“), а трета – Наталия Грабчева (Столичен център по шахмат). Наталия спечели още 2 медала – бронз при рапида и сребро при блица. Шампионка при рапида със 100% (6 от 6) е Габриела Антова („Шах 21“ София), следвана от Надя Тончева. Златен медал при блица спечели Стефани Костева („Виктори“), а трета е Галя Читакова („Пловдив“).

При 18 годишните юноши златен медалист в класическия шах и блица е Лъчезар Йорданов („Варна“). Той спечели и бронзов медал в рапида. Под ръководството на треньора Красен Николов, Лъчезар има спечелени много призови места у нас, предстои му да се пребори и за по-забележителен международен успех. Финалистът от последното държавно първенство за мъже Виктор Боев („Чесбомб“) спечели два сребърни медала – в класическия шах и рапида. Трети в класическия шах е Мориа Грийн („Развитие“ Кюстендил). Шампион при рапида е Петър-Делян Шентов („Славия“), следван от Давид Цветанов („Плевен XXI“).

При 18 годишните девойки доминацията на Виктория Радева („Локомотив 2000“ Пловдив) бе пълна и тя спечели три титли със 100% – общо 18 победи от 18 партии! Световната ни вицешампионка при девойките вече девет поредни години е шампионка на България. Зад нейните успехи са подкрепата на семейството й и трудът на треньора гм Александър Делчев.

При 20 годишните младежи при само 5 участника с 4 т. от 4 шампион е Волен Дюлгеров („М. Тал“ Червен бряг). Волен спечели още два бронзови медала – в рапида и блица. Ело-фаворитът в тази група Емил Стефанов („Етър“ В. Търново) остана втори при класическия шах, но „компенсира“ този неуспех с два златни медала при ускорения шах и блица. Трети в класическия шах е Делян Дочев („Славия). Сребърни медали спечелиха Ростислав Петков (ШЦ „Свиленград“) при рапида и Николай В. Христов („Асеновец 2006“) при блица.

При 20 годишните девойки Габриела Антова показа висока класа и с 6 т. от 6 партии спечели златния медал. Габриела работи под ръководството на треньора Стефан Стойнов, но за успеха й принос има и гм Кирил Георгиев. В момента Габриела тренира и с мм Петко Атанасов. Втора при класическия шахмат е Николета Господинова („Г. Даскалов“ Варна). Николета спечели сребърен медал в блица и бронзов при рапида. Трета в класическия шахмат е Патрицие Нейманова („М. Тал“). Шампионка при рапида е Никол Илиева („М. Тал“), която добави в колекцията си и бронз от блица. При блица шампионка е Маргарита Балимезова („Асеновец 2006“), която спечели и бронз при рапида.

Общо 28 клуба спечелиха медали. Ето и класирането: „Асеновец 2006“ (президент Неделчо Чепаринов) 5 зл. 4 ср. 2 бр.; „Ан пасан“ (президент Георги Павлов) 4-3-1; „М. Тал“ 3-0-4 (президент Илия Величков); „Локомотив 2000“ 3-0-0;  „Славия“ 2-2-1; „Бургас 64“ 2-1-1; „Варна“ 2-1-0; „Етър“ 2-1-0; „Шах 21“ 2-0-0; „Левски“ 1-3-0; „Чесбомб“ 1-2-4; „Виктори“ 1-1-2; „Спартак Плевен 21“ 1-0-1; „Хармония“ 1-0-0; „Пристис“ 0-3-0; „Ивис плюс“ 0-2-2; „Пловдив“ 0-2-2; „Г. Даскалов“ 0-2-1; „Одесос“ 0-2-0; „Плевен XXI“ 0-2-0; СЦШ 0-1-2; ЦСКА 0-0-2; „Асеневци“ 0-0-1; „Енергия 21“ 0-0-1; „Каиса“ 0-0-1; НСА 0-0-1; ШЦ „Свиленград“ 0-0-1 и „Развитие“ 0-0-1.

Автор: Николай Тодоров