От 25 май до 3 юни в Приморско се проведоха Държавните отборни първенства за мъже и жени по класически шахмат, ускорен шахмат и блиц.

В шампионата по класически шахмат участие взеха 13 мъжки и 4 женски отбора. Мъжете играха на четири дъски, а жените – на три. При мъжете след напрегната борба до последния кръг шампионската титла стана притежание на отбора на „Абритус“ Разград с 12 мач-точки, в състав: гм Ивайло Енчев, гм Момчил Николов, мм Радослав Димитров, гм Борис Чаталбашев и гм Красимир Русев с капитан на отбора мс Росен Русев. Разградчани постигнаха 5 победи и завършиха наравно с основните си конкуренти от „Сините камъни“ Сливен и „Чесбомб“ Пловдив. Втори със същия мач-актив, с половин точка по-малък сбор остана отборът от Сливен. В последния кръг решаваща се оказа загубата на гм Васил Спасов („Сините кавъни“) от мм Николай Ставрев („Славия“ София), като дори при реми титлата щеше да има друг притежател. На трето място се класираха представителите на „Чесбомб“ Пловдив с 10 т., изпреварили „Пазарджик“ по втория турнирен показател. В класирането следват: „Тунджа 2009“ Ямбол, „Виктори“ Благоевград, „Пловдив“, „Силистра“, „Ан пасан“ София, „Славия“ София, „Чесбомб-В“ Пловдив, ЦСКА София и „Етър“ Велико Търново. Държавните отборни шампионати се провеждат от 1951 г. и досега с най-много титли са представителите на „Славия“ София – 15, „Локомотив“ Пловдив и „Академик“ София – по 13, „Локомотив“ София – 9, „Абритус“ Разград – 5 и други. Петте титли за разградския отбор са спечелени в последните 6 години, като само през 2016 г. шампион става отборът на "Чесбомб".

При жените шампионската титла се реши във втория кръг, когато отборът на „Локомотив“ Пловдив победи конкурентките си за титлата от „Локомотив 2000“ Пловдив с 2:1. Впечатляваща бе победата на фм Габриела Антова над гм Ива Виденова. Шампионките от „Локомотив“ Пловдив играха в състав: Габриела Антова, Маргарита Войска и Виктория Букхтеева. Бронзовите медали спечели отборът на „Дебют“ Оряхово, а четвърти останаха представителките на „Славия“ София. Между другото „Славия“ бе единственият клуб, който участва с отбори както при мъжете, така и при жените. За „Локомотив“ Пловдив това е 17-та титла, като отборът с президент Харалампи Ванев е водач във „вечната“ класация пред „Славия“ София (7 титли) и „Шах 21“ София (5 титли).

В шампионата по ускорен шахмат при мъжете класирането е: „Чесбомб“ Пловдив (гм Александър Делчев, гм Петър Арнаудов, мм Спас Кожухаров, мм Веселин Пантев и фм Цветан Стоянов), „Абритус“ Разград, „Сините камъни“ Сливен, „Пазарджик“, „Виктори“ Благоевград, ЦСКА София и други. При жените „Локомотив 2000“ в състав гм Ива Виденова, гм Адриана Николова и фм Виктория Радева взе реванш и спечели титлата. Втори е отборът на „Локомотив“ Пловдив, а трети – „Левски“ София.

В първенството по блиц при мъжете „Чесбомб“ Пловдив отново взе златните медали, следван от „Каиса“ Варна, „Абритус“ Разград, „Сините камъни“ Сливен, „Пазарджик“, ЦСКА София и др. При жените се повтори класирането от турнира по ускорен шахмат: „Локомотив 2000“ Пловдив, „Локомотив“ Пловдив и „Левски“ София.

Като цяло първенствата преминаха при много добри условия за игра. Все повече и повече състезатели играят, показвайки пълните си възможности, играят до изчерпване на шансовете на позицията и все по-малко са играчите, които с „гросмайсторски“ ремита оправдават присъствието си в своите отбори. Шанс за изява получиха много млади състезатели, сред които се откроиха мм Мартин Петров, фм Габриела Антова и фм Виктория Радева. Направи впечатление отсъствието на отбори от традиционно водещи шахматни центрове като Бургас, Плевен, Шумен, Перник и Видин.