От 23 до 30 май в Кранево се проведоха отборните шампионати на България по класически, ускорен шахмат и блиц за мъже и жени за 2019 година. Първенствата се организираха от БФ Шахмат 1928 и ШК „Каиса”- Варна. Първенствата бяха открити от техническия директор на БФШ 1928 Георги Павлов, а на закриването купите и медалите връчи президентът на БФШ 1928 мс д-р Руслан Тошев.

При мъжете отборите бяха съставени от 4 основни състезатели и 2 резерви, а при жените – от 3 основни състезателки и 1 резерва. Съгласно Наредбата за шампионатите и при мъжете, и при жените бяха включени по 1 състезател до 20 години.

По класическата контрола в първенството при мъжете участие взеха 9 отбора, които играха по швейцарска система в 6 кръга. Шампион на България за 2019 г.  стана отборът на „Абритус“ Разград с шест победи от шест мача, в състав: гм Момчил Николов, гм Радослав Димитров, мм Вячеслав Тиличеев, гм Ивайло Енчев, фм Лъчезар Йорданов и Росен Русев. Това е шестата титла на отбора от Разград в досега проведените 69 национални шампионата. Сребърни медали спечели отборът на „Чесбомб“ от Пловдив в състав: гм Александър Делчев, фм Цветан Стоянов, мм Спас Кожухаров и мм Велислав Куков. Трето място зае отборът на ОШК „Пазарджик“ в състав гм Васил Спасов, гм Николай Нинов, гм Крум Георгиев, мм Йордан Иванов, Тодор Георгиев и Красимир Бранков, с капитан Димитър Славов. Четвърто място зае отборът на „Виктори“ Благоевград, пети е „Енергия 21“ Добрич, шести – „Славия“ София, пред „Каиса“ Варна и „Одесос“ Варна. В първенството по ускорен шахмат при участието на 12 отбора шампионите от „Абритус“ Разград отново взеха златните медали, пред ОШК „Пазарджик“ и „Енергия 21“ Добрич. В първенството по блиц при 12 участващи отбора златните медали завоюваха представителите на ОШК „Пазарджик“, пред „Абритус“ Разград и „Енергия 21“ Добрич.

По класическата контрола в първенството при жените участие взеха 6 отбора, които играха по кръгова система. Шампион на България за 2019 г.  стана отборът на „Локомотив“ - Пловдив с 5 победи от 5 мача. Шампионките играха в състав: фм Габриела Антова, гм Маргарита Войска и гм Ана Бандерач с капитан – президентът на клуба Харалампи Ванев. Сребърни медали спечели отборът на „Чесбомб“ Пловдив в състав: гм Емилия Джингарова, фм Елиф Мехмед, мм Ружка Генова и Яна Матеева. Бронзови медали спечелиха състезателките на „Марица Изток“ Раднево в състав: Доника Шивачева, мм Румяна Гочева и Вероника Василева. На следващите места се класираха отборите на „Виктори“ Благоевград, „Енергия 21“ Добрич и „Одесос“ Варна.

Отборът на „Локомотив“ Пловдив направи требъл, спечелвайки златните медали и в първенствата по ускорен шахмат и блиц, в които участие взеха по 7 отбора. В турнира по ускорен шахмат втори е отборът на „Марица Изток“ Раднево, а бронзови медали спечели отборът на „Дебют“ Оряхово. В блица със сребърни медали отново завърши отборът на „Марица Изток“ Раднево, а бронзовите отличия спечелиха състезателките на „Виктори“ Благоевград“.

Съдийският състав в лицето на Илияна Полендакова, Георги Живков и Димитър Янев се справи безпроблемно. Всички участници останаха доволни от условията за игра в Кранево.